Audiolog, laryngolog czy protetyk słuchu? Do kogo udać się z problemem ze słuchem?

Niektóre dźwięki nagle stają się niesłyszalne, a podczas rozmów z innymi osobami masz wrażenie, że znajdujesz się za grubą, szklaną szybą: teoretycznie widzisz ruch warg i słyszysz odgłos mówienia, jednak rozróżnienie pojedynczych słów jest bardzo trudne? To mogą być kłopoty ze słuchem. Do kogo warto udać się z tego rodzaju problemami?

Wielu specjalistów „od uszu”

Kwestiami szeroko powiązanymi z kłopotami z narządem słuchu – w tym również z niesłyszeniem różnego rodzaju odgłosów – zajmuje się wielu specjalistów. Możesz wybrać pomiędzy audiologiem, laryngologiem i protetykiem słuchu. Pamiętaj jednak, że każdy z nich zajmuje się nieco innymi zagadnieniami, a co za tym idzie – warto odpowiednio wybrać specjalistę przed umówieniem wizyty. Poniżej prezentujemy pokrótce, kto może przeprowadzić test słuchu i kto może pomóc przy ogólnym pogorszeniu się słuchu.

Audiolog – czym się zajmuje?

Audiolog, czy raczej lekarz laryngolog ze specjalistą w audiologii, zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem oraz leczeniem kłopotów ze słuchem. Do tego specjalisty skierować może lekarz pierwszego kontaktu bądź laryngolog bez specjalizacji w audiologii, po stwierdzeniu braku widocznego stanu zapalnego uszu pomimo pogorszonej słyszalności.

U audiologa najczęściej można zbadać m.in. przyczyny występowania szumu usznego, pogorszenia słuchu lub wręcz przeciwnie – nadwrażliwości słuchowej, a także uczucia zatkanych uszu.

Kiedy do laryngologa?

Lekarz laryngolog z kolei jest specjalistą od bardzo szeroko pojętego aparatu słuchu i nie tylko. U laryngologa można zbadać różnego rodzaju choroby ucha, nosa, gardła, krtani, zatok przynosowych, jamy ustnej, tchawicy, oskrzeli, gruczołów ślinowych czy dolnych dróg oddechowych.

Wśród laryngologów można wskazać lekarzy bardzo wielu specjalizacji – m.in. wspomnianego wyżej audiologa, ale również foniatrę, neurootologa, rynologa czy specjalistę od schorzeń wieku dziecięcego obejmujących wspomniane wyżej obszary. Możesz zatem przyjąć, że jeśli nie masz pewności, do jakiego specjalisty udać się na test słuchu czy z różnego rodzaju dolegliwościami w tym obszarze – laryngolog to świetny wybór na start. W razie konieczności, może on pokierować do lekarza z inną specjalizacją, by ten pomógł w dalszym diagnozowaniu kłopotów z aparatem słuchu.

A może protetyk słuchu?

Protetyk słuchu może przeprowadzić test słuchu zarówno u dziecka, jak i dorosłego, a po przeprowadzeniu badań – zaprojektować i wykonać urządzenia przeznaczone do wspomagania słuchu, m.in. aparaty słuchowe. Po wykonaniu niezbędnych urządzeń, protetyk słuchu sprawuje również opiekę audioprotetyczną nad osobą chorą.

Jak widać, choć audiolog, laryngolog i protetyk słuchu to specjaliści w zakresie leczenia aparatu słuchu, każdy zajmuje się czymś nieco innym. Co do zasady, w pierwszej kolejności (przed postawieniem diagnozy) warto wybrać się do laryngologa, który pomoże wykluczyć niektóre podłoża kłopotów ze słuchem, a w razie konieczności – pokieruje do audiologa, lub – w przypadku zaawansowanych kłopotów ze słuchem – do protetyka słuchu.