Buty do biegania – jakie najlepiej sprawdzą się do tras outdoorowych?

Buty do biegania damskie są powszechnie dostępne i jest ich na rynku ogromny wybór. Wybierając jednak aktywność na świeżym powietrzu, powinnyśmy przystanąć na chwilę nad wyborem butów do biegania damskich i zastanowić się, jakie najbardziej będą odpowiadać naszym potrzebom. 

Trasy outdoorowe – bieganie na wyższym poziomie

Biegi outdoorowe podzielić można ze względu na rodzaj podłoża, po którym biegamy. Rozróżnić możemy bieganie miejskie – po płaskim terenie, na przykład po parkach, ścieżkach biegowych lub asfalcie, oraz biegi górskie, inaczej zwane trailowe. Odpowiednie przygotowanie do biegania na obu tych trasach oszczędzi nam niechcianych kontuzji, nieefektywnych treningów oraz przetrenowania.

Biegi miejskie są zdecydowanie mniej wymagające – trasa przypomina często bieżnię na siłownie – ścieżki są równe, podłoże nie ma wzniosów ani spadków (a jeśli występują, są nieznaczne). 

Bieganie w górach jest kuszące ze względu na piękne widoki otaczające nas podczas wysiłku, jednak trasy trailowe są znacznie trudniejsze ze względu na swoją dzikość – wzniosy i spadki są nieregularne, podłoże często jest nierówne co stwarza zagrożenie dla stawów biegaczy. 

W zależności od tego, po jakim podłożu biegamy, należy wybrać odpowiednie buty do biegania damskie.

Jakie buty do jakiego podłoża?

Buty do biegania damskie wybieramy zważając na konkretne kryteria. Przede wszystkim musimy zdecydować się, po jakiej powierzchni będziemy biegać, bowiem inne potrzeby mają biegacze uprawiający sport w parkach, a inne ci, którzy zamiast scieżek miejskich wybierają szlaki górskie. 

Buty do biegania damskie do biegów po asfalcie i nawierzchniach miejskich znajdują się zazwyczaj na średniej półce ekonomicznej i są przystępne cenowo – nie są one bowiem wymagające technologicznie. Istotne w ich przypadku jest wybranie takich, które odpowiednio zamortyzują stopę i stawy. Amortyzacja pozwala na uniknięcie kontuzji wynikającej ze zbytniego przećwiczenia stawów. Warto więc w tym przypadku wybrać buty z dużą ilością pianki lub z poduszką powietrzną. W przypadku biegów po twardej nawierzchni warto też zwrócić uwagę na ścieralność podeszwy. Warto zapytać o opinię znajomych, które może polecą sprawdzone buty do biegania damskie. 

Buty do biegania damskie po trasach górskich muszą zostać wybrane zdecydowanie bardziej rozważnie. Tak samo, jak bieganie po górach, które jest sportem bardziej wymagającym, który wymaga lepszej sprawności fizycznej oraz przygotowania, buty damskie do biegania po górach muszą zostać wybrane z większą uważnością. Muszą być przygotowane do styku z nierówną nawierzchnią, często także z błotem, deszczem, czy śniegiem, więc nie zwracamy uwagi tylko na podeszwę, ale także cholewkę. 

Czego potrzebujemy do biegania outdoorowego?

Należy pamiętać, że akcesoria biegowe to nie tylko buty do biegania damskie, ale także ubrania sportowe i akcesoria. Warto zaopatrzyć się w ubrania funkcyjne, które oprócz wygody, zapewnią nam odpowiedni poziom ciepła oraz wchłoną pot, chroniąc ciało przed przewianiem oraz zapobiegną powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Akcesoriami, jakie wymienia się wśród must-haves biegaczy są smartwatch i aplikacja, które dokładnie zmierzą parametry organizmu oraz podadzą dane pokonanej trasy. Ważne jest także, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – tu sprawdzi się wygodna butelka lub sakiewka z wodą umieszczona w plecaku. 

Przygotowanie do biegów outdoorowych to nie tylko odpowiednie buty do biegania damskie – to szereg aspektów, o które powinnyśmy zadbać, aby biegi były zdrowe dla naszego organizmu.