Jak powinno się ubrać, wybierając się do teatru?

Dawniej wyjście do teatru wymagało eleganckiego ubioru, który w przypadku kobiet oznaczał suknię wieczorową, natomiast od mężczyzn wymagał garnituru lub fraka. Czasy jednak się zmieniły, a wraz z nimi charakter teatralnych spektakli oraz zasady dotyczące stroju. W co powinniśmy się ubrać przed wyjściem na przedstawienie?

Klasyczna elegancja czy współczesny luz? Strój męski

Obecnie na deskach teatru wystawiane są rozmaite sztuki – od uznanych dramatów Shakespeare’a po eksperymentalne spektakle – a ich charakter dyktuje w dużej mierze wymagania odnośnie do stroju. Jeżeli wybieramy się na klasyczną sztukę, możemy spodziewać się adnotacji o „eleganckim stroju”. W tym wypadku oznacza to garnitur z krawatem w przypadku mężczyzn, jednakże to nie znaczy, że nie można sobie pozwolić na odrobinę fantazji. Panowie mogą zdecydować się na odważny total look w czarnym kolorze lub eksperymentować z różnymi krojami koszuli bądź wzorem krawata.

Nawet jeżeli teatr nie wymaga do mężczyzn pełnego garnituru, nie oznacza to, że możemy wybrać się na przedstawienie w adidasach, poszarpanych jeansach oraz ulubionej koszulce z nadrukiem. Wyjątkiem mogą być teatry studenckie czy amatorskie, gdzie obowiązują znacznie luźniejsze zasady, a aktorzy mogą nawiązywać kontakt z publicznością. Kiedy mowa o większych teatrach „swoboda” jest rozumiana nieco inaczej. Panowie mogą zrezygnować z krawata oraz pełnego garnituru jako zestawu – nie zwalnia to jednak z braku elegancji. Marynarka może zostać połączona z materiałowymi spodniami – np. chinosami – oraz koszulą. W mniej formalnych miejscach sprawdzą się również ciemne spodnie, koszula oraz sweter z wycięciem lub lniana marynarka. Niezależnie od obranej stylizacji, obowiązkowym elementem są wypastowane, eleganckie buty.

Kreacja wieczorowa czy koktajlowa? Strój damski

W przeciwieństwie do panów kobiety mają o wiele większą swobodę w doborze kreacji. Nawet przy najbardziej formalnym spektaklach strzałem w dziesiątkę okaże się suknia wieczorowa w kolorze bordo, czarnym, szmaragdowym lub écru. W teatrze zwykło zakrywać się ramiona, dlatego warto sięgnąć po narzutę lub bolero w odpowiednim kolorze. Taki strój najlepiej skompletować z użyciem wysmakowanej biżuterii oraz niewielkiej torebki. W przypadku butów preferowane jest obuwie na obcasie, dlatego w zimie warto podjechać pod teatr własnym autem lub taksówką. Długa podróż komunikacją zbiorową może nie okazać się zbyt komfortowa.

Podobnie jak w przypadku męskiego stroju, panie nie są już krępowane sztywnymi normami. Elegancki strój do teatru może obejmować suknię koktajlową – z wyłączeniem wyjątkowo krótkich i odsłaniających kreacji – lub bardziej biznesową stylizację. Cygaretki, damska marynarka lub żakiet to dobra alternatywa dla pań, które cenią sobie profesjonalny minimalizm. Niezależnie od wybranego stroju nie warto przesadzać z ilością dodatków oraz ozdób. W teatrze lepiej postawić na powściągliwość. Wybijanie się na tle innych gości nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż możemy zostać potraktowani, jako osoby nadmiernie afiszujące się ze swoim strojem. Tak samo, jak w przypadku męskiego stroju, jeżeli wybieramy się do teatru alternatywnego, nie musimy aż tak bardzo przejmować się ubiorem i możemy postawić na bardziej fantazyjne rozwiązania.