Sezon komunijny już niedługo – jak przygotować dziecko do tego wydarzenia?

Jeśli chodzi o przygotowanie dziecka do pierwszej komunii, to przede wszystkim ważna jest sfera duchowa. Nie wolno zapominać o tym, że jest to uroczystość religijna, która ma szczególne znaczenie dla katolika. Przygotowaniem duchowym zazwyczaj zajmują się katecheci bądź też księża. Materialna strona uroczystości komunijnej to kwestia rodziców. O czym trzeba pamiętać, kiedy dziecko przystępuje do pierwszej komunii? Jak przygotować malucha do tej uroczystości?

Przygotowanie dziecka do pierwszej komunii świętej

Większość dzieci przygotowanie do pierwszej komunii świętej odbywa w kościele bądź też na lekcjach religii w szkole. Podczas tego procesu dzieci poznają zasady wiary, a także zobowiązane są do nauki na pamięć modlitw i przykazań. Maluchy bardzo często mają problem ze zrozumieniem zawiłego religijnego języka. Dlatego to zadaniem rodziców i katechetów jest wyjaśnienie im wszelkich trapiących je wątpliwości. Warto pamiętać o tym, żeby przez cały czas tłumaczyć dziecku, że pierwsza komunia święta to uroczystość religijna – nie zaś przyjęcia i prezenty.

Co trzeba kupić przed pierwszą komunią świętą?

Pomimo tego, że uroczystość komunijna to święto religijne, to jednak na barkach rodziców spoczywa konieczność kupienia wyprawki dla swojego dziecka. Mowa tutaj między innymi o takich przedmiotach jak książeczka do nabożeństwa, medalik, różaniec czy też świeca. Niektóre z tych elementów należy kupić jeszcze zanim dziecko przystąpi do pierwszej komunii – na przykład różaniec.

Bardzo ważną pozycją na liście wydatków komunijnych jest strój dla malucha. O ile rodzice dziewczynek muszą zadbać o kupno odpowiedniej sukienki, butów, a także dodatków, nie mówiąc już o wizycie u fryzjera, o tyle wydawać by się mogło, że rodzice chłopców mają nieco ułatwione zadanie. Na ich liście zakupów powinien znaleźć się garnitur i buty komunijne dla chłopca. W niektórych parafiach istnieje niepisana zasada, że wszystkie dzieci idą do komunii w tym samym stroju, tak by żadne nie czuło się wyróżnione bądź też zaniedbane.

Organizacja uroczystości komunijnej

Tradycją jest, że po komunijnej mszy w kościele zaprasza się rodzinę i bliskie osoby na przyjęcie komunijne. Niektóre osoby decydują się na urządzenie go domu, podczas gdy inne rezerwują termin w restauracji. To drugie rozwiązanie jest z pewnością o wiele wygodniejsze, zwłaszcza jeśli lista gości jest długa i liczy co najmniej kilkadziesiąt osób. Po ustaleniu, kto zostanie zaproszony na przyjęcie, trzeba wybrać wzór zaproszeń i rozesłać je – najlepiej co najmniej miesiąc przed uroczystością. 

Decydując się na urządzenie przyjęcia komunijnego w restauracji trzeba pamiętać o tym, że o ile jedzenie jest zapewnione przez lokal, to zazwyczaj o kupno napojów, ciast czy też tortu komunijnego trzeba zadbać na własną rękę. Dobrze jest także pomyśleć o odpowiedniej dekoracji sali, by podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w balony, girlandy, żywe kwiaty, serwetki czy też obrusy, które uświetnią okazję.